Pracownicze Plany Kapitałowe produkt PFR Portal PPK Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju
Uczestnik PPK, gdy zmienia pracę, może przenieść środki z dotychczasowego rachunku PPK na rachunek PPK u nowego pracodawcy lub pozostawić oba rachunki. W związku z tym może dojść do sytuacji, gdy w trakcie kariery zawodowej będzie posiadał kilka, a nawet kilkanaście rachunków PPK. Ta sama sytuacja dotyczy osób, które jednocześnie pracują u więcej niż jednego pracodawcy. Aby ułatwić dostęp do informacji o posiadanych rachunkach oraz wartości zgromadzonych środków, powstał serwis MojePPK, agregujący dane z Ewidencji PPK, prowadzonej przez PFR SA. Uczestnik Pracowniczych Planów Kapitałowych, gdy zmienia pracę, może przetransferować środki z dotychczasowego rachunku PPK na rachunek PPK u nowego pracodawcy lub pozostawić oba rachunki.
Szkolenia PPK dla pracodawcy, kadr i płac
Pracownicy mogą również za jego pośrednictwem sprawdzić wartość swoich oszczędności w PPK (serwis MojePPK). Portal oferuje także bezpłatne szkolenia, skierowane zarówno do pracodawców, jak i pracowników. Eksperci PPK w prosty sposób przybliżają zasady działania programu. – Przede wszystkim informacje o posiadanych rachunkach PPK, z podaniem nazw pracodawców Jen japoński: USD / JPY (JPY = X) Analiza techniczna przez Wykresy Metastock oraz instytucji finansowych, zarządzających PPK w danych firmach. W szczegółach każdego rachunku można sprawdzić bieżącą wartość zgromadzonych środków oraz wysokość dokonanych wpłat, z podziałem na wpłaty pracownika, pracodawcy i dopłaty państwa. Serwis zawiera także informacje o wypłatach lub zwrotach z rachunku, o ile takie miały miejsce.
Obsługa plików w systemie iPPK
Aby zalogować się na swój rachunek, należy wejść bezpośrednio na stronę rachunek.mojeppk.pl. Główną zaletą serwisu jest umożliwienie monitorowania w jednym miejscu stanu swoich oszczędności w PPK. Będzie to nabierało na znaczeniu z biegiem lat, kiedy uczestnicy programu będą mieli coraz więcej rachunków PPK w różnych instytucjach finansowych. W serwisie MojePPK można monitorować stan swoich oszczędności na wszystkich rachunkach PPK, a także sprawdzić, czy w ogóle oszczędzamy w PPK. Jesteśmy częścią Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, w ramach której odpowiadamy za prowadzenie działalności określonej w ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Naszą misją jest gromadzenie oraz udzielanie informacji o funkcjonowaniu PPK, tak aby nowo wprowadzany system oszczędzania został zaimplementowany jak najbardziej efektywnie, a nasza spółka była centrum kompetencji w programie PPK.
Dlaczego warto korzystać z PPK?
- – Przede wszystkim informacje o posiadanych rachunkach PPK, z podaniem nazw pracodawców oraz instytucji finansowych, zarządzających PPK w danych firmach.
- Gromadzone na rachunku PPK środki będą inwestowane w fundusze, które ograniczają poziom ryzyka w zależności od wieku uczestnika, tzw.
- Z poziomu serwisu nie możesz jednak wykonywać żadnej dyspozycji, to jedynie „podgląd” na stan Twoich oszczędności.
- W celu rejestracji konta, użytkownik będzie potrzebował danych przypisanych do jednego, wybranego przez siebie rachunku PPK.
- System Ewidencji PPK oprócz agregowania informacji z całego rynku PPK, odpowiada także za weryfikację uprawnień uczestników PPK do otrzymania wpłaty powitalnej oraz dopłat rocznych od państwa.
Warto pamiętać, że ukończenie 60 lat nie oznacza końca oszczędzania w PPK. 60 letni uczestnik PPK nadal może aktywnie oszczędzać w tym programie. Jeśli po ukończeniu 60 lat zdecyduje się jednak na wypłatę zgromadzonych środków będzie mógł sam zdecydować o sposobie ich wypłaty. O wypłatę oszczędności z PPK w celu pokrycia wkładu własnego – na podstawie art. 98 ustawy o PPK – wnioskować może uczestnik PPK, który nie ukończył jeszcze 45 lat. Dane prezentowane w serwisie pochodzą z Ewidencji PPK, prowadzonej przez PFR S.A. Ewidencja PPK to system teleinformatyczny, który obejmuje ewidencję (rejestr) m.in.
Po zalogowaniu w serwisie, użytkownik uzyskuje dostęp do zagregowanych danych o łącznych środkach zgromadzonych przez niego w PPK, a także do szczegółowych informacji o poszczególnych, utworzonych dla niego rachunkach PPK. W ramach programu będziesz gromadzić Złoto i nadchodzący tydzień środki w wysokości 2% swojego wynagrodzenia. W przypadku osób, które mają małe dochody, wpłata podstawowa może być niższa (minimum 0,5% wynagrodzenia). Co więcej, na Twój rachunek PPK pracodawca będzie wpłacał dodatkowo min. 1,5% Twojego wynagrodzenia.
Wpłata pracodawcy
Uczestnik PPK, który pokrył już wkład własny, ale potrzebuje środków na spłatę zaciągniętego kredytu, nie może skorzystać z wypłaty na wkład własny z rachunku PPK. Spółka ogłosiła zawieszenie prowadzonych w terenie działań szkoleniowych[14] do odwołania, równocześnie wdrażając cykl szkoleń online i webinariów[15]. Najwygodniejszą opcją jest logowanie przez login.gov.pl (Profil Zaufany, e-dowód, mojeID, aplikacja mObywatel). Innym sposobem jest rejestracja konta w serwisie MojePPK oraz logowanie za pomocą loginu i hasła. Spółka organizuje szkolenia i konferencje dla pracodawców i pracowników zapewniając niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie implementacji nowego prawa. Bierzemy udział w wydarzeniach zewnętrznych, zapewniając obsługę merytoryczną, a także świadczymy konsultacje indywidualne dla największych firm w Polsce.
W Polsce cały czas brakuje lokalnego kapitału, a poziom majątku i oszczędności polskich gospodarstw domowych są jednymi z najniższych wśród krajów Unii Europejskiej. Mały zasób kapitału to niskie inwestycje i zagrożenie dla potencjału rozwoju gospodarczego Polski, w tym utrzymania tempa wzrostu wynagrodzeń i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Uczestnictwo w programie PPK jest proste i nie wymaga praktycznie żadnych działań, a jednocześnie umożliwia efektywne oszczędzanie.
Zachęcamy do zapoznania się z dwoma nowymi podcastami, wyjaśniającymi sposoby logowania się na rachunek PPK. W pierwszym z nich usłyszycie, jak logować się poprzez system instytucji finansowej, prowadzącej Wasz rachunek. Drugi podcast pokazuje, jak sprawdzić stan swoich oszczędności w PPK poprzez uruchomiony w tym roku serwis MojePPK.
Nasi eksperci regionalni prowadzą indywidualne konsultacje w ramach PPK. Pomagają poznać program od podstaw, doradzają przy wdrożeniu PPK w Twojej organizacji. Terminy i forma konsultacji ustalane są indywidualnie pod Twoje potrzeby. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą bezpłatnych webinariów, skierowanych do pracodawców, kadr i płac.
Które wnioskujący o kredyt deklaruje pokryć ze środków własnych w celu przyznania kredytu hipotecznego, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Ustawa o PPK wyraźnie wskazuje jednak cel takiej wypłaty, którym jest pokrycie wkładu własnego. Co więcej, definiuje pojęcie wkładu własnego, wskazując tym samym, na co konkretnie mogą być przeznaczone środki zgromadzone na rachunku PPK.
Oszczędności gromadzone przez uczestnika PPK stanowią jego prywatną własność. W związku z tym – pomimo docelowego przeznaczenia tych środków na wypłatę po 60 roku życia – uczestnik PPK może w dowolnym momencie z nich skorzystać, dokonując zwrotu środków (bez konieczności podawania przyczyny). Warto logować się na rachunek PPK i obserwować, jak rosną oszczędności. Na stronie Prognoza ekonomiczna na październik 31-Forex mojeppk.pl, w zakładce Instytucje Finansowe, znajdziesz krótkie filmy instruktażowe lub instrukcje, jak zalogować się i poruszać w systemach instytucji, prowadzących rachunki PPK. Zachęcamy także do zapoznania się z nagraniami webinariów z instytucjami finansowymi, w których krok po kroku eksperci tłumaczą, jak zalogować się i zarządzać swoim rachunkiem w danej instytucji.
W danych dotyczących rachunku PPK użytkownik serwisu znajdzie również wykres prezentujący stan środków na tym rachunku w ujęciu historycznym. Dzięki niemu, uczestnik PPK sprawdzi, jakie wyniki osiąga fundusz w wybranym przedziale czasowym. Użyteczną funkcją jest możliwość wygenerowania z serwisu raportu z listą rachunków PPK oraz informacją o wartości środków.
Do serwisu MojePPK można zalogować się poprzez stronę mojeppk.pl lub bezpośrednio pod adresem. Logowanie jest możliwe poprzez profil zaufany (czyli na przykład przez bankowość elektroniczną) lub za pomocą utworzonego w serwisie konta. Portal ma charakter wyłącznie informacyjny i nie pozwala na składanie dyspozycji związanych z oszczędnościami. W serwisie MojePPK użytkownicy znajdą informacje o posiadanych rachunkach PPK, z podaniem nazw pracodawców oraz instytucji finansowych, zarządzających PPK w danych firmach. W szczegółach każdego rachunku można sprawdzić bieżącą wartość zgromadzonych środków oraz wysokość dokonanych wpłat, z podziałem na wpłaty pracownika, pracodawcy i dopłaty państwa.